21 Ekim 2021’de Alman Kalkınma Bankası (KfW) Heyeti ile Bakanlığımızı temsilen Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü, Uluslararası Organizasyonlar ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü ile Sosyal İlişkiler ve İletişim Daire Başkanlığı temsilcileri, FRIT II fonu kapsamında imzalanan “Korunmasız Gençlerin Daha İyi ve Kapsayıcı Spor ve Gençlik Altyapısı ile Güçlendirilmesi Projesi” kapsamında bir araya geldiler.

Toplantıya KfW Alman Kalkınma Bankası’nı temsilen Güneydoğu Avrupa ve Türkiye, Belediye ve Sosyal Altyapı Bölümü Başkanı Arne Gooss, Kıdemli Portföy Yöneticisi Lydia Andler, Portföy Yöneticisi Irina Smajbegovic, Kıdemli Mühendis Manfred Molitor ve Kıdemli Proje Koordinatörü Jülide Oğuz katılım sağladı.

Toplantıda, proje kapsamında yapılması planlanan tesisler ile ilgili ihale süreçlerinin mevcut durumu, bütçesi, saha değişiklikleri hakkındaki son durum, iletişim ve görünürlük planı kapsamında gerçekleştirilen aktiviteler hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu. Toplantı, gelecekte muhtemel yeni işbirlikleri ve projeler konusunda görüş alışverişi ve iyi temenniler ile son buldu.

“Korunmasız Gençlerin Daha İyi ve Kapsayıcı Spor ve Gençlik Altyapısı ile Güçlendirilmesi Projesi” Avrupa Birliği FRIT II Fonu bünyesinde, KfW (Alman Kalkınma Bankası) ortaklığında, Gençlik ve Spor Bakanlığı yürütücülüğünde 4 yıl (08/2020- 07/2024) sürecek olup proje kapsamında Geçici Koruma altında bulunan Suriyelilerin yoğun olduğu 12 ilde (Adana, Adıyaman, Batman, Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Kilis, Malatya, Mardin, Mersin, Osmaniye, Şanlıurfa) toplamda 28 tesis (Gençlik Merkezi, Gençlik Kampı, Spor Salonları, Futbol Sahası, Yüzme Havuzu, Tenis Sahası) yapımı gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Projede sosyal uyum çerçevesinde aktiviteler hayata geçirilecek olup yatırımların gerçekleşeceği illerde yeni tesislerin yapılması ile birlikte hem yerel halkın hem de Geçici Koruma Kapsamındaki Suriyeli gençlerin sportif faaliyetlerden daha fazla yararlanması öngörülüyor.