Genel MüdürProf. Dr. Süleyman ŞAHİN 

Genel Müdür

Kafkas göçmeni bir ailenin mensubu olan Şahin, Sivas doğumlu olup Bursa’da yetişmiştir.

Eğitim hayatı;  ilk, orta, lise ve üniversite eğitimlerini Bursa’da tamamlamıştır (Lisans Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi). Daha sonra Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini Marmara Üniversitesi, Spor Yöneticiliği Anabilim Dalında yapmıştır. 2014 yılında da Üniversitelerarası Kurul (ÜAK) Sosyal Beşeri ve İdari Bilimler Temel Alanı, “Yönetim ve Strateji” Bilim alanında “Doçent” olmuştur. 2014 yılından itibaren ders verdiği Bursa Uludağ Üniversitesine 2018 yılında Öğretim Üyesi olarak atanmıştır. 2020 yılında da Bursa Uludağ Üniversitesinde “Profesör” ünvanını almıştır. Öğretim üyesi olarak; Yönetim ve Organizasyon, Sporda Tesisleşme ve Yönetimi, Liderlik, Spor Sosyolojisi, Sporda Etik, Olimpizm, Spor Hukuku ve Spor Pazarlaması alanlarında dersler vermiştir. ŞAHİN’in yayımlanmış; kitap, kitap bölüm yazarlığı ve editörlük kapsamında 16, Uluslararası Hakemli dergilerde 43, Ulusal Hakemli dergilerde 23 ve Uluslararası bildirilerde de 36 çalışması bulunmakta olup, 14 Proje çalışmasında da görev almıştır. 

İş hayatına; 1996 yılında MEB bünyesinde başlamış olup; 2004-2010 yılları arasında Bursa Yıldırım Belediye Spor Kulübü Müdürü, 2010-2011 yıllarında Manisa Gençlik ve Spor İl Müdürü, 2011-2018 yılları arasında da Bursa Gençlik ve Spor İl Müdürü olarak görev yapmıştır. 2019 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğünde, Genel Müdür Yardımcısı olarak görevlendirildikten sonra 2022 yılından itibaren Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü olarak görevini yürütmektedir.

Bulunduğu idari görevler  sürecinde özellikle yurt, spor ve gençlik  yapıları projelerinde yenilikçi yaklaşımlar doğrultusunda ihtiyaç analizlerinin ortaya konulması ve bu kapsamda fonksiyonel tesis yapılarının  geliştirilmesinde değer yönetimlerini yürütmüştür. Ayrıca meslek hayatı boyunca birçok eğitim, kültür, sanat,  kalkınma, istihdam ve sosyal yaşam projesinin hayata geçirilmesini sağlamış olup, görev yaptığı yerlerde birçok başarı ve üstün başarı belgeleri almıştır. 

ŞAHİN ayrıca; Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Üyeliği, Türkiye Sutopu Federasyonu Başkan Vekilliği, Türkiye Tenis Federasyonu Eğitim Kurulu Başkanlığı ve Dünya Güreş Birliği (UWW) Marketing & Sponsoring Komisyon Üyeliği görevlerini yürütmektedir. Yine Futbol, Atletizm ve Tenis branşlarında da antrenörlük belgelerine ve Uluslararası Güreş Hakemlik Kokardına sahiptir. 

ŞAHİN; ülkemizin resmi temsilcisi olarak 2013 Mersin 17. Akdeniz Oyunlarında Genel Koordinatör Yardımcısı, 2014 SOÇİ KIŞ  OLİMPİYATLARI İdarecisi, 2019 MİNKS 2. Avrupa Oyunları  Türkiye Kafile Başkanı ve 2020 TOKYO Yaz Olimpiyat Oyunları idarecisi olarak önemli uluslararası görevleride üstlenmiştir. 

Evli ve 2 çocuk babasıdır.